پسته داریس
خانه / مغز پسته رفسنجان / مرکز خرید و فروش مغز پسته در رفسنجان

مرکز خرید و فروش مغز پسته در رفسنجان

فروش مغز پسته رفسنجان در انواع مختلف احمد آقایی ، فندقی ، اکبری و کله قوچی بسیار زیاد می باشد که معمولاً برای صادرات به سایر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین و پرفروش ترین فراورده پسته، مغز پسته می باشد. یکی از بزرگترین مراکز تولیدکننده این محصول در ایران و شهرستان رفسنجان است.
قیمت مغز پسته ارتباط مستقیمی با قیمت پسته دارد. و با توجه به اینکه قیمت پسته به عوامل  مختلفی بستگی دارد،قیمت مغز پسته نیز هم در شرایط مختلف متغییر است. برای خرید و فروش مغز پسته رفسنجان ارتباط با تامین کننده معتبر بسیار مهم می باشد.

انواع مغز پسته تولید شده در ایران

مغز پسته ایرانی نسبت به سایر انواع پسته در دنیا خوشمزه تر است زیرا در ایران به دلیل آب و هوای آن کیفیت پسته بسیار بالاست. انواع مغز پسته ایران به شرح زیر است:
  • مغز پسته معمولی:

مغز پسته معمولی با رنگ زرد مایل به سبز یکی از محصولات فرآوری پسته است که از طریق شکستن انواع پسته دهن بست  از جمله احمد آقایی، اکبری، کله قوچی، فندقی باتوجه به نیاز مشتری تهیه می شود. این محصول به دلیل داشتن روغن زیاد در زمان نگهداری و حمل و نقل نیاز به مراقبت ویژه دارد. پوسته قهوه ای یا بنفش رنگ روی مغز حاوی آنتی اکسیدانی است که از مغز سبز آن محافظت کرده و از زرد شدن آن جلوگیری می کند. یکی از بهترین انواع پسته در ایران پسته کله قوچی است که از نظر ظاهری شبیه پسته  فندقی است اما ابعاد آن کمی بزرگتر است.
با توجه به اندازه این نوع مغز پسته، صادرات این مغز پسته از ارزش بالایی برخوردار است. برای تولید این محصول ابتدا پسته های دهن بست را داخل دستگاه خرد کن می ریزند. در مرحله بعد دستگاه، پوست پسته را می شکند و جدا می کند. در طی این فرآیند برخی از پسته ها در اثر ضربه و فشار دچار آسیب و شکستگی می شوند و مغزهای شکسته و سالم پسته از پوسته ها جدا می شوند و آماده ورود به بازارهای داخلی و خارجی برای کاربردهای مختلف می باشد.

انواع مغز پسته صادراتی ایران از نظر کیفیت و فرآوری تولید به چند دسته مختلف از جمله مغز پسته سالم، مغز پسته دندانه، مغز خرد شده و همچنین مغز گندمی تقسیم می شود. 
  • مغز پسته کال:

مغز پسته کال، از پسته خامی که هنوز به طور کامل نرسیده است به دست می آید.

این مغز پسته دارای ویژگی خاصی است که آن را در بازار بسیار محبوب کرده است و رنگ این مغز سبز تیره و پوسته بیرونی آن سفید است. این رنگ سبز مغز پسته آن را به محصولی ایده آل برای تمام مصارف شیرینی پزی و تزئینی تبدیل می کند. این مغز پسته در ایران به دلیل تقاضای بیشتر و قیمت بالای فرآوری مغز پسته گرانتر از مغزهای معمولی است. کیفیت این مغز پسته بر اساس میزان نارس بودن آن سنجیده می شود.

به دلیل برداشت زودهنگام، مغز پسته نارس عاری از هرگونه آلودگی به آفلاتوکسین می باشد. این محصول به سراسر دنیا صادر می‌شود و به دلیل رنگ سبز خوش رنگ، روغن کافی، طعم بی‌نظیر از محبوبیت بالایی برخوردار است.

  • مغز پسته سبز دو پوست

این نوع مغز پسته سبز رنگ ایران معمولاً با نام مغز کالک یا مغز دو پوست نیز شناخته می‌شود. این نوع مغز پسته در بازار های جهانی با نام « Green Pistachio Kernels » خرید و فروش می شود و بسیار سبز است. این مغز پسته در بیش از 90 درصد موارد، برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین انواع صادرات مغز پسته ایران است. در میان انواع مغز پسته، این نوع به دلیل فرآوری متفاوت تولید، گرانترین نوع آن است.

کیفیت این نوع بر اساس رنگ آن است و هر چه رنگ مغز پسته سبزتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است.

معمولاً در گریدهای مختلفی دسته بندی می کنند. این تقسیم بندی  بر اساس رنگ مغز است:

 

  • گرید D1 : مغز سبز بسیار تیره(S)
  • گرید D2: مغز سبز تیره(A)
  • گرید D3: مغزسبز روشن (B)
  • گرید D4: مغز سبز روشن و سبز مایل به زرد(C)
  • گرید D5: مغز زرد (D)
  • گرید D6: مغزهای سبز رنگ خرد شده(F)

مقاصد صادراتی مغز پسته کدام کشور ها می باشند؟

ایران بعد از آمریکا یکی از بزرگترین صادرکنندگان پسته  و مغز پسته در جهان است. به طور متوسط 60 تا 70 درصد از کل صادرات مغز پسته جهان را به خود اختصاص می دهد. پسته معروف ترین و شناخته شده ترین آجیل ایرانی در جهان است. پسته پس از فرآورده های نفتی مهم ترین محصول صادراتی ایران است. پسته تولید شده در ایران علاوه بر طعم خوب، تنوع بسیار زیادی دارد که باعث شهرت آن شده است.

پسته توسط بازرگانان و شرکت های بازرگانی به صورت خام یا فرآوری شده به کشورهای مختلف اروپایی، کشورهای عربی و کشورهای آسیایی صادر می شود.
به طور متوسط سالانه حدود 18000 تن مغز پسته معمولی به ارزش کل بیش از 260 میلیون دلار از ایران صادر می شود. سه بازار برتر این محصول عبارتند از: خاورمیانه، اتحادیه اروپا و شبه قاره هند. همچنین سالانه نزدیک به 3000 تن مغز سبز کالک از ایران صادر می شود که ارزش کل آن حدود 100 میلیون دلار است.

حجم کل بازار صادراتی این محصول در سال های اخیر رشد سریعی داشته است. سه بازار برتر این محصول عبارتند از: اتحادیه اروپا، خاورمیانه و ژاپن. صادرات مغز پسته ایران به آلمان که به عنوان مرکز توزیع مغز پسته ایران و فرآورده های آن در اروپا شناخته می شود از مهم ترین مقاصد صادراتی مغز پسته ایران است.
آلمان یکی از کشورهایی است که مغز پسته ایران به آن ارسال می شود اما صادرات به این کشور نیازمند گواهینامه های مختلفی است. از جمله انواع مغز پسته صادراتی ایران که توانسته در بازارهای آلمان بسیار شناخته شده باشد و فروش خوبی داشته باشد، مغز پسته سبز، کالک یا مغز پسته پوست کنده است. این مغز پسته که در بازار آلمان و اروپا به مغز سبز معروف است، قیمت بالایی در بازار اروپا دارد.

از دیگر انواع مغز پسته ایرانی که می توان با قدرت بیشتری به بازارهای آلمان صادر کرد، مغز پسته ارگانیک جنگلی یا مغز پسته وحشی است. بسیاری از تولیدکنندگان و افرادی که این محصول را صادر می کنند، آن را مغز پسته کوهی می نامند. این محصول کاملا ارگانیک بوده و اغلب قیمت بسیار بالایی در بازارهای داخلی دارد. همچنین برای صادرات از ایران به آلمان با نام مغز پسته ارگانیک بسیار مناسب است.

همچنین در سال گذشته 275 تن مغز خلال پسته به ارزش بیش از 3 میلیون و 358 میلیون دلار صادر شده است، که امارات، قطر، عراق، ترکیه و آلمان بزرگترین واردکنندگان پسته خلال شده بوده اند.

فروش مغز پسته عمده با چه شرایطی انجام می شود؟

برای شروع فرآیند صادرات و فروش مغز پسته باید نیاز مشتری در نظر گرفته شود که ممکن است بر اساس کشور مقصد نوع کیفیت مغز پسته مورد نظر متفاوت باشد. بنابراین  باید در ابتدا کشور مقصد را مشخص کنید و مطابق با نیاز بازار آنها، نوع و کیفیت مغز پسته را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که نوع پسته صادراتی باید مطابق با استانداردهای ذکر شده توسط مشتری و گمرک کشور مبدا و مقصد باشد. بر اساس قوانین و مقررات کشور هدف در مورد واردات مواد غذایی، گواهی های سلامت مواد غذایی و رعایت حدود مجاز از آزمایشگاه های معتبر اداره استاندارد گرفته شود و برای برخی موارد خاص غذایی یا دارویی تاییدیه هایی از اداره غذا و داروی کشور گرفته شود. طی کردن این مراحل گرفتن مجوز ها و تاییدیه ها قبل از ارسال کالا از گمرک الزامی است.

یکی از راحت‌ترین روش ها برای طی کردن مراحل گمرکی، استفاده از ظرفیت های گمرکی محل تامین بار است که برای صادرات مغز پسته می توانید از گمرکات استان کرمان برای طی کردن پروسه ی اظهارنامه گمرکی و استاندارد ها و غیره استفاده کرد. جهت گرفتن تاییدیه استاندارد و بهداشتی ابتدا از بار موجود نمونه گیری می شود، سپس به آزمایشگاه مواد غذایی و استاندارد ارجاع داده می شود تا گواهی بهداشت و سلامت نباتات گرفته شود.

پس از طی کردن تمامی مراحل فوق، به مرحله ی بارنامه شدن مغز پسته می رسیم. از انجاییکه شرکت های زیادی که در زمینه حمل نقل بین المللی در ایران فعالیت می کنند، به راحتی می توان شرکت معتبری در این زمینه یافت و پس از یافتن یک شرکت معتبر برای حمل و نقل، نسبت به بررسی تمامی مراحل اقدام کرد. ابتدا کانتینری که باید بار پسته در آن قرار بگیرد را باید با دقت بازرسی شود و در صورت امکان نسبت به ضدعفونی حشرات و قارچ های احتمالی اقدام شود.  بارنامه و مابقی اسناد را به همراه بار برای خریدار جهت ترخیص نهایی ارسال می شود. پس از رسیدن بار به مقصد خریدار با همین بارنامه و مابقی اسناد مانند گواهی استاندارد ها و غیره نسبت به ترخیص کالا از گمرک کشور مقصد اقدام می کند. برای گرفتن گواهی مبدا از اتاق بازرگانی نیز از بارنامه حمل و نقل استفاده می شود و پس از صدور این گواهی‌نامه‌ی مبدا نیز با سایر اسناد برای خریدار نهایی ارسال می گردد تا صادرات مغز پسته آخرین مراحل خود را نیز طی کند.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت خرید مغز پسته کدام اند؟

قیمت مغز پسته نسبت به پسته در بازار بیشتر می باشد که این تفاوت قیمت به دلیل هزینه های جانبی مربوط به فرآیند جداسازی پوست از مغز پسته می باشد. با توجه به اینکه از مغز پسته دارای کاربردهای فراوانی است، بنابراین همواره افراد متعددی به دنبال اطلاع از قیمت مغز پسته می باشند. با توجه به اینکه مولفه های متعددی در تعیین قیمت مغز پسته نقش دارند، نمی توان قیمت این محصول را به صورت دقیق بیان کرد. بهترین راه برای اطلاع از قیمت مغز پسته، برقراری ارتباط با تامین کنندگان این محصول می باشد.

به صورت کلی فاکتورهای مختلفی مانند قیمت دلار، انس پسته، نوع بسته بندی، هزینه حمل و نقل، میزان صادرات و غیره بر روی قیمت مغز پسته تاثیر دارند. حجم تقاضا و حجم تولید سالانه پسته نیز یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر روی قیمت مغز پسته می باشد.  منطقه تولید پسته نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روی کیفیت و قیمت مغز پسته می باشد. همچنین لازم به ذکر است که رنگ مغز پسته یکی از مهم ترین فاکتورهای  موثر بر روی قیمت مغز پسته است. زیرا هرچه رنگ مغز پسته سبز تر باشد، قیمت مغز پسته  بیشتر می شود. افزایش قیمت دلار نیز سبب بالا رفتن قیمت مغز پسته در بازار خواهد شد.

انواع بسته بندی های مغز پسته برای صادرات

حجم زیادی از پسته تولید شده در ایران به خارج از کشور صادر می شود و با توجه به موارد مختلفی مانند کشور مقصد، مسافت، نوع حمل و نقل و غیره بسته بندی پسته صادراتی فرق دارد. یکی دیگر از مواردی که بر روی پسته بسته بندی صادراتی تاثیر دارد استانداردهای کشور مقصد است؛ کشورهای مختلف جهت این کار استانداردهای خاص خود را دارند.

بسته بندی مغز پسته و مغز پسته سبز دو پوست باید به گونه ای باشد که به خوبی از محصول محافظت شود. برای مغز پسته سبز دو پوست می توان از مواد مخصوص (کیسه های حساس به نور) برای محافظت از رنگ مغز استفاده کرد. مواد به کار رفته در داخل بسته بندی باید تمیز و از کیفیتی برخوردار باشند که از آسیب خارجی یا داخلی به محصول جلوگیری شود.

در نظر داشته باشید که اگر این محصول به صورت دریایی صادر شود،  بسته بندی  مغز پسته صادراتی باید به گونه ای باشد که رطوبت دریا به محصول آسیب وارد نکند. یکی دیگر از مواردی که در زمینه  بسته بندی مغز پسته صادراتی مورد توجه قرار می گیرد شکل ظاهری و طراحی آن است؛ درواقع علاوه بر کیفیت بالا بسته بندی باید دارای ظاهری بازارپسند باشد و در غیر این صورت حجم فروش مغز پسته صادراتی کمتر می شود.

برای مغز پسته معمولاً از کارتن جهت بسته بندی استفاده می شود، کارتن های 10 کیلوگرمی و 12/5 کیلوگرمی رایج ترین نوع کارتن برای مغز پسته است. بهترین بسته بندی که باعث ماندگاری مغز پسته می شود و از نظر زیبایی نسبت به کیسه های معمولی بهتر است بسته بندی 10 کیلویی وکیوم است.  این امر سبب می شود تا اکسیژن به مغز پسته نرسد و از خراب شدن و از تغییر رنگ پسته جلوگیری کند.

فروش مغز پسته مناسب برای شیرینی

مغز پسته یک مغز  پرکاربرد است که ارزش غذایی بالایی دارد و از دیرباز تاکنون از این محصول در تهیه و تولید محصولات غذایی استفاده می شود. شیرینی پزی یکی از فعالیت‌ هایی است که مغز پسته به فراوانی در آن کاربرد دارد. قنادی ها، کارگاه ها و کارخانجات تولید شیرینی از جمله مصرف کنندگان از مغز پسته برای شیرینی پزی هستند. مغز پسته مخصوص شیرینی از نظر ویژگی هایی مانند رنگ، سایز، طعم، نوع و یکدست و یا خرد بودن مغز تنوع زیادی دارد. مغز پسته در ترکیب بسیاری از شیرینی های سنتی چون باقلوا، سوهان، گز و قطاب مغز پسته نقش بسیار مهمی دارد. مغز پسته یکی از مغزهای پرمصرف است که به میزان 10 تا 15 درصد در تهیه بستنی مصرف می شود.

از مغز پسته برای شیرینی پزی به شکل های مختلف استفاده می شود. اکثراً به شکل پودر پسته، خلال یا خرد شده درآمده و بعد برای تزئین شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات نیز پودر پسته در ترکیب خمیر شیرینی به کار می‌ رود.

برای کارگاه های تولیدی شیرینی و بستنی بهتر است از مغز پسته لپه و دندانه و مغز سبز و مغز کوهی استفاده شود. مغز سبز و کوهی از طعم و کیفیت بالایی برخوردارند به همین دلیل  قیمت بالاتری نیز دارد. از مغز پسته کوهی برای طعم دهی با درصد های مختلف در پودر پسته استفاده می شود.

مدارک مورد نیاز برای صادرات مغز پسته

صادرات مغز پسته نیازمند گواهینامه های مختلفی است، که با توجه به کشور مقصد و شرایط و همچنین استانداردهای آن کشور، باید انواع گواهینامه های صادراتی پسته اخذ شود. اخذ گواهی استاندارد فیزیکی طبق استاندارد برای کلیه کشورها اجباری می باشد و جهت اخذ این گواهی می توان از آزمایشگاه های مستقر در گمرکات کشور استفاده نمود. اداره استاندارد برای بارهای فله و بدون برند یا مواردی که برند مورد نظر از پیش از این ثبت نشده و استاندارد نگرفته باشند، صادر کننده را ملزم به اخذ گواهی استاندارد می نماید.

از جمله گواهی هایی که برای انواع مغز پسته ایران در زمینه صادرات مورد نیاز است گواهی سلامت نباتات است که البته این گواهی تقریبا برای تمامی صادرات مواد غذایی از ایران به هر کشوری لازم است. یکی دیگر از مهمترین گواهینامه های مورد نیاز به ویژه برای صادرات پسته و مغز پسته از ایران به آلمان و سایر کشورهای اروپایی، گواهی افلاتوکسین است. اما برای اینکه این گواهی مورد قبول کشورهای اروپایی به ویژه آلمان، ایتالیا و فرانسه باشد نیاز به تایید آزمایشگاه های اتحادیه اروپا دارد. این گواهی تایید می کند که میزان  افلاتوکسین موجود در مغز پسته از حد مجاز تعیین شده در اتحادیه اروپا بیشتر نیست.

برخی از کشورهای دیگر مانند هند، هنگ کنگ، قطر و پاکستان برای ترخیص کالا فقط به گواهی بهداشت نباتات نیاز دارند. نام دیگر این گواهی، گواهی قرنطینه صادر شده توسط نماینده سازمان جهاد کشاورزی در گمرک است. این گواهی در صورتی صادر می شود که محصول دارای ویژگی ها و پارامترهای استاندارد باشد.

بهترین زمان برای خرید وصادرات مغز پسته

بهترین زمان برای صادرات پسته زمانی است که عرضه پسته در بازار داخل زیاد می باشد(فصل برداشت محصول)، در این مواقع به دلیل عرضه بالا قیمت آن مناسب است، همچنین مغز پسته صادراتی از کیفیت بالایی برخوردار است.

صادرات مغز پسته به کشورهای عربی مسلمان مانند امارات،قطر،کویت،عمان و.. و کشور هند در ایام خاصی از سال مانند عید فطر و ماه رمضان از رونق بالایی برخوردار می باشد. البته در دیگر ایام سال نیز انواع مغز پسته ایرانی در حجم های بالا به این کشور ها ارسال می گردد.

مراکز تولید خلال پسته سبز

یکی از محصولات جانبی مهم پسته خلال پسته است که با توجه به اینکه درخواست های زیادی برای خرید از کشورهای مختلف وجود دارد، می تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد. از مهم ترین ویژگی هایی که مغز پسته برای تولید خلال پسته داشته باشد رنگ مغز و میزان چربی مغز است.

بیشترین تولید خلال پسته در استان های قزوین، کرمان و خراسان انجام می شود اما کیفیت و مرغوبیت خلال پسته قزوین به دلیل ویژگی های مغز آن بیشتر است. البته استان قزوین حجم تولید پسته بالایی ندارد اما مغز پسته های این منطقه رنگ سبز فوق العاده ای دارند.

مطلب پیشنهادی

قیمت مغز پسته لپه

انواع مغز پسته سبز دوپوست کالک رفسنجان

مغز پسته سبز دوپوست به علت اینکه کاربرد ها و مصارف زیادی داشته جزء پر …