پسته داریس
خانه / پسته اکبری / قیمت پسته اکبری درجه یک و پسته صادراتی

قیمت پسته اکبری درجه یک و پسته صادراتی

قیمت پسته اکبری در بین پسته های ایرانی بالاترین قیمت را دارد و این تفاوت قیمت به دلایل مختلفی از جمله انس آن می باشد، این محصول دارای سایز درشت و شکل آن کشیده می باشد، همین ظاهر زیبا باعث شده است تا قیمت پسته اکبری افزایش پیدا کند و همچنین تقاضای بیشتری برای خرید آن در بازار وجود داشته باشد. به صورت کلی فاکتورهای متعددی مانند رنگ، اندازه، طعم، خندان بودن، هزینه تولید، حمل و نقل و غیره باعث تغییر قیمت پسته اکبری می شود. یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت پسته اکبری حجم صادرات آن در بازار می باشد؛ هر چه میزان عرضه و تولید سالانه این محصول کمتر باشد و از طرفی حجم صادرات آن بالاتر برود، به دلیل کمبود این رقم پسته در بازار، قیمت پسته اکبری افزایش پیدا می کند.

خرید پسته اکبری

پسته اکبری از پرفروش ترین انواع پسته ایران می باشد. بهترین فصل خرید عمده پسته اکبری در مهرماه و بعد از فصل برداشت محصول است؛ زیرا در این زمان این محصول  با قیمت مناسب در بازار خرید و فروش می شود. به دلیل کیفیت بالا و ظاهر زیبا تقاضا خرید عمده پسته اکبری بالا است و انواع دست چین و آجیلی این پسته با قیمت هایی  بالاتر از دیگر انواع پسته در بازار به فروش می رسد. به دلیل بالا رفتن نرخ ارز در ایران قیمت این محصول نیز  افزایش چشمگیری داشته است و این موضوع باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است. بازار صادراتی پسته اکبری در سال های اخیر بسیار گسترده شده است، مهم ترین کشورهای خریدار پسته اکبری که به عنوان یک پسته لوکس شناخته می شود، اغلب کشورهای کیفیت گرا هستند. به طوری که بیشتر کشورهای ثروتمند عربی حاشیه خلیج فارس  از این نوع پسته برای مصرف استفاده می کنند. اما در سال های اخیر با کاهش چشمگیر قیمت دلاری پسته ایران در بازارهای جهانی، چین به یکی از خریداران اصلی این نوع پسته تبدیل شده است.

انواع پسته اکبری

پسته اکبری  براساس درجه کیفی، به دسته های مختلفی تقسیم می شود، معمولاً برای پسته اکبری سه درجه می توان تعیین کرد.

خندان درجه یک یا طبیعی: به نوعی از پسته خندان می گویند، که در فرآیندی طبیعی و بر روی درخت دانه ها خندان شده باشند و فرآیندی غیرطبیعی برای خندان کردن آن دخیل نشده باشد. این نوع پسته صد در صد طبیعی و خندان روی درخت است. معمولاً در اندازه های 18 دانه تا 28 دانه یافت می شود.

درجه‌ دو یا نوع B: برای کاهش قیمت این محصول و تهیه کالاهای صادراتی از مخلوط خندان طبیعی و آب خندان به مقادیر مشخص استفاده می شود که به پسته درجه 2 معروف است. کیفیت متوسطی دارد و همچنین قیمت متوسطی دارد. این محصول معمولا به تمامی کشورها صادر می شود.

درجه سه یا پسته آب خندان: دانه های پسته ای که بر روی درخت و با فرآیند طبیعی خندان نشده اند را طی فرآیند های مصنوعی خندان می کنند که به پسته آب خندان معروف است و قیمتی به مراتب کمتری دارد. این نوع پسته در واقع همان پسته اکبری دهان بسته است که پس از برداشت به صورت مکانیکی خندان می شود. این نوع پسته کیفیت پایین تری دارد و در نتیجه قیمت بسیار ارزان تری دارد. پسته آب خندان اکبری مستعد رشد قارچ ها می باشد و میزان سم آفلاتوکسین بالاتری نسبت به نوع خندان دارد.

ویژگی های پسته اکبری

پسته اکبری را بیشتر به مشخصاتی همچون کشیده و خوش فرم بودن می شناسند و بسیاری از افراد نیز آن را پسته های لوکس و مجلل مخصوص مهمانی می نامند. اما پسته های اکبری مشخصات بسیاری دارند که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم. ظاهر و اندازه پسته اکبری کشیده است. کشیده ترین رقم در بین انواع پسته ها می باشد، وزن هر عدد پسته اکبری خشک، چیزی در حدود 2 گرم  و ابعاد یک عدد پسته خشک شده 12/22 میلی متر است. رنگ پسته اکبری در هنگام رسیدن قرمز روشن و رنگ پوشش جلویی مغز پسته بنفش قهوه ای است. مغز پسته اکبری زرد کم رنگ و رنگ پوست آن کرم تیره است.

مشخصات درخت پسته اکبری

این نوع از پسته قدرت رشد متوسطی دارد و عادت رشد آن نیز گسترده است. درخت آن نیز به اندازه ارتفاع متوسطی رشد می کند و عرض تاج آن نیز زیاد است. شروع گلدهی پسته اکبری در شرایط آب و هوایی و خاک رفسنجان در ۲۱ فروردین ماه می باشد و مرحله تمام گل آن نیز ۲۶ فروردین است. پسته اکبری دارای طول گلدهی ۱۱ روزه می باشد. درخت پسته اکبری دارای برگ های بسیار ساده و زیبایی است که به تعداد زیادی در درخت وجود دارند. درصد برگ های سه برگچه در این درخت کم و درصد برگ های ۴ برگچه و ۵ برگچه در آن زیادی می باشد. طول و عرض برگ ها نیز نه خیلی زیاد و نه خیلی کم است و در اندازه ای متوسط رشد می کنند. جوانه درخت پسته اکبری، شکل گل کروی دارد.  پسته اکبری دارای طول خوشه میوه کم و عرض خوشه میوه کم و انشعابات متوسط می باشد. در کل باید گفت که در خوشه های پسته اکبری، کمی کوچک تر از باقی خوشه های پسته هستند و پسته های بزرگ و کشیده ای روی آنها وجود دارد. تاریخ شروع رشد سریع جنین های پسته اکبری ۱۰ تیر ماه اتفاق می افتد و میوه آن نیز در ۳۱ شهریور میرسد.

تفاوت پسته اکبری با احمد آقایی

تولید پسته های مختلف در ایران صورت می گیرد که بدون شک با یکدیگر متفاوت هستند. بهترین نوع پسته تولید شده در کشور پسته اکبری است. پسته احمد آقایی و پسته اکبری هردو از بهترین انواع پسته هستند و هرکدام از آن‌ها طرفداران خاص خود را دارند. اگرچه پسته اکبری و احمد آقایی هر دو در دسته پسته‌های کشیده قرار می‌گیرند، با این‌حال پسته اکبری از پسته احمد آقایی درشت‌تر است.  پسته اکبری در انس‌های 20-28 در بازار در وجود دارد در حالیکه  پسته احمد آقایی در انس‌های 22-28 موجود است. رنگ مغز پسته اکبری بنفش و قهوه‌‌ای است و رنگ پوست پسته اکبری کرم استخوانی تیره است؛ اما رنگ مغز پسته احمد آقایی قرمز روشن تا ارغوانی و رنگ پوست پسته احمد آقایی استخوانی (سفید) می‌باشد.

یکی دیگر از تفاوت های این دو نوع پسته زمان محصول‌دهی درختان آن‌ها با یکدیگر می باشد. به طوری که پسته اکبری در چندین سال قابل برداشت نمی باشد و ممکن است درختان یک باغ چند سالی نتوانند دارای پسته اکبری باشند. در صورتی که پسته احمدآقایی در هر شرایطی پرورش می یابد و کاشت آن برای کشاورزان به صرفه تر می باشد. قابل ذکر است که یکی دیگر از تفاوت های پسته اکبری و احمدآقایی را می توان به زمان شروع گل دهی آنها نسبت داد. به طوری که زمان گل دهی پسته اکبری دیرتر از زمان شروع گل دهی پسته احمدآقایی می باشد. به همین دلیل پسته اکبری در دسته پسته های دیررس، اما پسته احمدآقایی در دسته پسته های زودرس می باشد.

صادرات پسته اکبری و حجم صادرات پسته ایران

پسته اکبری صادراتی، یکی از گزینه های مهم و پرطرفدار در صادرات انواع پسته به کشورهای اروپایی و خاورمیانه به شمار می آیند. پسته اکبری به کشورهای مختلف صادر می شود. پسته اکبری، در کشورهای ثروتمند اروپایی طرفداران زیادی دارد و به عنوان یکی از خوراکی های لوکس و اعیانی شناخته شده است. اما از انجاییکه در کشور های اروپایی بیشتر استاندارد های بهداشتی ملاک خرید آن ها است و در ایران برای کاهش قیمت و رقابت در بازارهای جهانی از مخلوط پسته خندان و آب خندان استفاده می شود و به دلیل اینکه  قبل از صادرات نسبت به میزان سم آفلاتوکسین درون محصولات آنالیزهای لازم انجام می شود، به دلیل بالا بودن میزان سم آفلاتوکسین درون محصولات ایرانی و رعایت نکردن استانداردهای اروپا، صادرات به این کشورها با محدودیت جدی رو به رو شده است.

پسته اکبری ظاهری درشت دارد و به همین دلیل کشور های عربی بیشتر خواهان خرید آن هستند زیرا به ظاهر محصول بسیار اهمیت می دهند. روسیه نیز از پسته اکبری ایران در تناژ بالا خرید می نماید و غالبا میزان سفارش پسته اکبری ایران آن قدر بالاست که از تولید پیشی گرفته و قیمت های این محصول را تا حتی 15 درصد بیشتر از دیگر انواع رشد می دهد.

پسته اکبری به دلیل قیمت بالایی که در مقایسه با سایر ارقام دارد از خرید و فروش کمتری در بازارهای بین المللی برخوردار بوده و سهم کمتری نیز از میزان کل صادرات پسته ایران دارد. رقم های پسته فندقی، احمد آقایی به دلیل قیمت بهتر و فراوانی بیشتر سهم عمده ای از صادرات پسته ایران را به عهده دارند. بازارها روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس از بزرگ ترین بازارهای صادرات ایران در زمینه خرید و فروش عمده پسته اکبری هستند که سالانه مقادیر بسیار زیادی از محصولات ایرانی وارد بازارهای این کشور ها می شود.

به جز پسته اکبری، پسته فندقی بیشترین میزان صادرات را دارد زیرا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر و قیمت پایین تری دارد در کل پسته ایرانی جایگاه ویژه ای در صادرات جهانی دارد. پسته ایران یکی از با کیفیت ترین پسته ها می باشد و با توجه به حجم بالای تولید در سال، صادرات این محصول یکی از سودآورترین و سودآورترین راه های تجارت در ایران می باشد. در فرآیند صادرات پسته توجه به نیازهای مشتریان بر اساس کشور مورد تقاضا بسیار مهم است، به طوری که کشورهای اروپایی خواهان پسته با بهترین کیفیت هستند، بنابراین پسته درجه یک به این کشورها صادر می شود، در حالی که کشورهای کمتر توسعه یافته تمایل دارند. پسته با کیفیت و قیمت ها بالا نیست.

 

صادرات پسته ایران به چین و هنگ کنگ

آمار واردات پسته در سال 2020 نشان می دهد که چین 22% از سهم واردات پسته در جهان را داشته است و بزرگترین وارد کننده پسته در جهان می باشد. با وجود جنگ تجاری بین آمریکا و چین، میزان صادرات مستقیم پسته آمریکا به چین سه برابر شده است و ایران در رتبه دوم صادرات پسته به چین قرار گرفته است. بزرگترین بازارهای واردات پسته جهان به ترتیب هنگ کنگ، چین، آلمان و بلژیک هستند. البته همه این کشورها به طور مستقیم پسته وارد نمی کنند. هنگ کنگ یکی از این کشورهاست که عملا بزرگ ترین وسیله غیر مستقیم حمل و نقل پسته است. بیشترین حجم پسته وارداتی به این کشور به ویتنام می رسد.

صادرات پسته به هنگ کنگ حجم زیادی از بازار صادرات را به خود اختصاص داده است. وجود بازار هنگ کنگ برای ایران بسیار مهم و حیاتی است. پسته آمریکایی که کیفیت آن نسبت به پسته ایرانی پایین تر است، اصلی ترین رقیب ایران در هنگ کنگ به حساب می آید. خریداران هنگ کنگ نیز مانند دیگر کشورهای آسیای شرقی اولویتشان برای خرید، قیمت پسته می باشد. آنها به دنبال خرید پسته مناسب و ارزان قیمت می باشند.