پسته داریس
خانه / مغز پسته رفسنجان / قیمت مغز پسته درجه یک و قیمت مغز پسته رفسنجان

قیمت مغز پسته درجه یک و قیمت مغز پسته رفسنجان

مغز پسته درجه یک یکی از گران قیمت ترین ارقام مغز پسته در بازار می باشد. این رقم مغز به صورت دستچین شده با بسته بندی های استاندارد در بازار عرضه می شوند و عمده آنها برای تهیه آجیل یا صادرات به کشورهای خارجی مد نظر گرفته می شوند. مغز پسته درجه یک به صورت خام و طعم دار شده در بازار عرضه می شود.

عوامل موثر بر قیمت مغز پسته

پسته به صورت مغز شده و با پوست در بازار عرضه می شود که قیمت مغز پسته به مراتب بالاتر از نمونه با پوست می باشد. این تفاوت قیمت به دلیل هزینه های جانبی مربوط به فرآیند جداسازی پوست از مغز پسته می باشد. با توجه به اینکه از مغز پسته برای تهیه خوراکی و دسرهای متعددی از جمله بستنی، شیرینی، کره پسته و غیره استفاده می شود، افراد متعددی به دنبال اطلاع از قیمت مغز پسته می باشند. با توجه به اینکه مولفه های متعددی در تعیین قیمت مغز پسته نقش دارند، نمی توان قیمت این محصول را به صورت دقیق بیان کرد.

به صورت کلی فاکتورهای مختلفی مانند قیمت دلار، اندازه پسته، نوع بسته بندی، هزینه حمل و نقل، میزان صادرات و غیره بر روی قیمت مغز پسته درجه یک تاثیر دارند.

 

حجم تولید سالانه

حجم تولید سالانه پسته نیز یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر روی قیمت مغز پسته می باشد. در سال جاری کاهش میزان برداشت پسته منجر به کاهش حجم عرضه مغز پسته در بازار و افزایش قیمت مغز پسته شده است. منطقه تولید پسته نیز یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار بر روی کیفیت و قیمت مغز پسته می باشد.

رنگ مغز پسته

همچنین در نظر داشته باشید که رنگ مغز پسته یکی از مهم ترین مولفه های مؤثر  بر روی قیمت مغز پسته می باشد. هرچه رنگ مغز پسته سبزتر باشد، قیمت مغز پسته افزایش پیدا می کند. همچنین در صورتی که مغز پسته دارای لک و رنگ آن تیره باشد، قیمت مغز پسته افت خواهد کرد.

قیمت ارز

با توجه اینکه ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان به شمار می رود، به دلیل صادرات بیش از 90 درصد از پسته تولید شده در کشور، قیمت مغز پسته براساس نرخ روز ارز تعیین می شود. در واقع افزایش قیمت دلار سبب بالا رفتن قیمت مغز پسته در بازار خواهد شد.

نوع پسته

قیمت مغز پسته تا حد زیادی به نوع پسته بستگی دارد. برخی از ارقام مغز پسته از فرآیند جداسازی پوسته از دانه های دهان بست تهیه شده اند که قیمت مغز پسته  این نمونه ها به مراتب پایین تر از ارقام دیگر می باشند.

 

سایز پسته و مغز پسته

اندازه مغز پسته نیز به صورت مستقیم در تعیین قیمت مغز پسته نقش دارد. در واقع هرچه مغز پسته درشت تر باشد، قیمت مغز پسته نیز بیشتر خواهد بود.

حجم صادرات

حجم صادرات نیز یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار بر روی قیمت مغز پسته می باشد. در صورتی که حجم صادرات این محصول بیشتر از حجم مشخصی باشد، مغز پسته به یک کالای کمیاب تبدیل خواهد شد و قیمت مغز پسته به صورت لحظه ای افزایش پیدا می کند.

 

مطلب پیشنهادی

قیمت مغز پسته لپه

انواع مغز پسته سبز دوپوست کالک رفسنجان

مغز پسته سبز دوپوست به علت اینکه کاربرد ها و مصارف زیادی داشته جزء پر …